Koncert EUROPERA meets BALTIC SEA YOUTH PHILHARMONIC pod batutą Kristjana Järvi oraz Manuela Pujola w Zgorzelcu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

altDnia 13 sierpnia (środa) o godz. 19:30 odbędzie się koncert EUROPERA meets BALTIC SEA YOUTH PHILHARMONIC pod batutą Kristjana Järvi oraz Manuela Pujola w Zgorzelcu.

150 muzyków, 11 krajów, jedna europejska orkiestra: Kristjan Järvi jednoczy muzyków Baltic Sea Youth Philharmonic i Orkiestry Europera. Muzycy Baltic Sea Youth Philharmonic zainspirują młodych muzyków Orkiestry Europera podczas warsztatów od 10 do 13 sierpnia. Zwieńczeniem współpracy obu europejskich orkiestr będzie koncert, który odbędzie się 13 sierpnia 2014 r. o godz. 19:30 w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Maratońskiej 2 w Zgorzelcu.

W środę, 13 sierpnia w bliźniaczym mieście Zgorzelec/Görlitz młodzi muzycy z najróżniejszych zakątków Europy staną się twórcami niezwykłego europejskiego wydarzenia: rytm nada amerykańsko-estoński dyrygent, Kristjan Järvi – założyciel i kierownik artystyczny Balic Sea Youth Philharmonic. Orkiestra została założona z inicjatywy Uznamskiego Festiwalu Muzycznego i Nord Stream AG. W ten sposób jednoczy Europę Środkową, Skandynawię oraz Europę Wschodnią. Europera z kolei spaja ze sobą trzy narody - Niemcy, Polskę i Czechy. Wspólnymi siłami obie orkiestry wyzwolą muzyczną energię podczas jednoczącego wszystkie te kraje koncercie. Kristjan Järvi: „Ogromnie cieszy mnie to, że wraz z Europerą pracujemy przy projekcie, który łączy dwie młode europejskie orkiestry z ich własną wizją solidarnej Europy. 150 muzyków poprzez wspólnie wypracowany język muzyczny podejmie próbę wyrażenia w Görlitz jedności i potęgi Europy”. Kristjan Järvi pełni także rolę kierownika orkiestry radiowej MDR Sinfonieorchester. Uznawany jest za jednego z najbardziej dynamicznych dyrygentów naszych czasów, którego New York Times zwykło nazywać „energią kinetyczną na podium”. Znany jest z kulturowej różnorodności i od dawna obecny jest na największych światowych scenach muzycznych.

W Młodej Orkiestrze Europera od 20 lat we wspólnych spotkaniach z muzyką uczestniczy uzdolniona młodzież z trójstyku granic Polski, Niemiec i Czech. Orkiestra łączy młodych muzyków w wieku od 15 do 26 lat z sąsiadujących krajów. Wyróżnikiem trójstronnego projektu Europera jest podejmowanie tematu integracji między wschodem a zachodem w jednoczącej się Europie. Od 2014 r. kierownikiem artystyczym Młodej Orkiestry Symfonicznej jest Manuel Pujol. Pujol jest kapelmistrzem i dyrektorem chóru w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Görlitz i stypendystą programu dotującego „Eliteförderprogramms” Niemieckiej Rady Muzycznej „Forum Dyrygentów”. Jest także zwycięzcą 1. Niemieckiej Nagrody dla Dyrygentów Chórów 2014. Pujol poprowadzi trzy pierwsze utwory programu koncertowego, „Koncert potrójny Beethovena rozbrzmiewa w europejskim akordzie”, który wykonany zostanie przez trzech młodych solistów: Stanisława Podemskiego (skrzypce, PL), Viléma Vlcěka (wiolonczela, CZ) i Maximiliana Otto, (fortepian, N). Dalej nastapi walc Kawaler z różą Richarda Straussa i utwór Modesta Mussorgskyego pod batutą Kristjana Järvi. Koncert wraz z poprzedzającymi go warsztatami Baltic Sea Youth Philharmonic z Młodą Orkiestrą Europera odbywa się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Orkiestra EUROPERA jest wspierana finansowo przez Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Miasto Zittau oraz Fundację Sparkassenstiftung Oberlausitz-Niederschlesien. EUROPERA jest objęta patronatem Saksońskiego Ministera Spraw Wewnętrznych, Markusa Ulbiga. Baltic Sea Youth Philharmonic jest wspólną inicjatywą fundacji Baltic Sea Music Education Foundation e.V. w ścisłej współpracy z Uznamskim Festiwalem Muzycznym i Nord Stream AG. Poza tym w sezonie 2014 orkiestra finansowo wspierana jest przez Saipem.

Program koncertu:

Witold Lutosławski - Mała Suita, 1951 (EUROPERA)
Ludwig van Beethoven – Koncert potrójny, koncert na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, C- Dur op. 56
(EUROPERA)
EUROPERA Orkiestra Młodzieżowa
Manuel Pujol - dyrygent, Stanisław Podemski – skrzypce, Vilém Vlcěk – wiolonczela, Maximilian Otto – fortepian
- Przerwa -
Richard Strauss – Kawaler z różą op. 59, suita orkiestrowa (BYP)
Richard Strauss – Kawaler z różą op. 59, walc z 1 i 2 aktu (BYP)
Richard Strauss – Kawaler z różą op. 59, walc z 3 aktu (BYP)
Modest Mussorgsky – Noc na Łysej Górze (wersja oryginalna) (EUROPERA & BYP)
BALTIC SEA YOUTH PHILHARMONIC
Kristjan Järvi - dyrygent

Sprzedaż biletów (w przedsprzedaży i przed koncertem):
-8 € normalny
-5 € ulgowy
Dzieci do lat 7 włącznie mają wstęp wolny na koncert.

Zniżka obowiązuje dla uczniów, studentów, osób bezrobotnych i z orzeczeniem niepełnosprawności.

Adres: ul. Maratońska 2, 59-900 Zgorzelec
źródło: MDK Zgorzelec{dmMaps strt="1407150515" DO NOT EDIT/REMOVE, HIDDEN ON THE FRONTEND ;) }

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…