Koncert zespołu Proletaryat w Bolesławieckim Teatrze Starym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

9 listopada 2013 r. (sobota) odbędzie się II Bolesławiecki Przegląd Kapel Garażowych. Gwiazdą Festiwalu będzie zespół PROLETARYAT - który świętuje 25-lecie swojego istnienia. Impreza odbędzie się w Bolesławcu w Teatrze Starym.

Program:

godz. 14:30 - 18:00 - Przegląd Kapel Garażowych (wstęp darmowy)
godz. 20:00 - koncert zespołu PROLETARYAT (wjazd - 20zł)

Bilety na koncert Proletaryatu można zakupić w Biurze Podróży Perfekt, ul. Sierpnia 80, w godz. 9.00-18.00, oraz w Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Grunwaldzka 4, w godz. 14.00-17.00.

    

O zespole:

Proletaryat powstał w Pabianicach w listopadzie 1987 roku utworzony przez Tomasza "Oleya" Olejnika (ur. 11. 01. 1965r.; wokal), Dariusza "Kacpra" Kacprzaka (ur. 21. 04. 1967r.; gitara basowa) i Jarosława "Siemiona" Siemienowicza (ur. 26. 09. 1964r.; gitara). Pierwszym perkusistš formacji został Robert Szymański. Dzięki prostej muzyce gitarowej mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70 oraz tekstom opisujšcym problemy, z jakimi na co dzień borykajš się szarzy, zwyczajni ludzie grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publicznoœci. Pierwszy koncert odbył się w maju 1988 r. na jednym z lokalnych przeglšdów. Wkrótce Proletaryat został zakwalifikowany do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1988 roku nagrane zostaje demo zatytułowane "Revolt", które wyszło w niezależnej firmie Kaszana Warsaw Factory, a podobno nawet i za granicš. Wydawnictwo zainteresowało znanego realizatora dŸwięku Andrzeja Puczyńskiego (ex-Exodus), skłaniajšc go do zaproponowania grupie rejestracji płyty. W trakcie sesji Proletaryat pojechał do Jarocina, skšd wywiózł nagrody publicznoœci i dziennikarzy. To był pierwszy Jarocin z nowš nagroda jury, którš dostał Closterkeller, dlatego póŸniej pojawiły się delikatne spory na temat, kto tak naprawdę wygrał. Potem - zdaje się, że do ostatniego festiwalu, Proletaryat grał w Jarocinie jako goœć.

Teksty z pierwszej płyty, w rodzaju 'Chlajmy' dobrze pokazujš, że Proletaryat już wtedy potrafił wypoœrodkować między poważnymi treœciami a kpinami. Nie był to jednak rockowy kabaret. Chodziło o to, żeby dotknšć poważnych problemów, ale też trochę zakpić. To samo z 'Zostanę żołnierzem': tak bardzo chcę pójœć do wojska, wezmę karabin i będę strzelał do ludzi...

Niechcšcy został wtedy pobity też swoisty rekord, bo wydane zostały dwie płyty w jednym roku. Na dodatek pod tš samš nazwš... Najpierw wyszła płyta druga, a potem pierwsza. Wydawca się nie wyrobił - czy czasowo, czy finansowo. Sprzedali "dwójkę" Polskim Nagraniom i one wydały jš na kompakcie. "Jedynka" ukazała się na kompakcie póŸniej, już w Izabelinie. A na kasetach kolejnoœć była zachowana. Pierwsza płyta miała swój tytuł: Proletariat przez "i". Druga nie nazywała się w ogóle. Drugi Proletaryat, od koloru okładki, przez fanów zwany jest 'Czerwonym'. Obie płyty, pierwsza i druga, sš nie najlepiej nagrane - strasznie dziwnie brzmiš gitary.

W grudniu roku 1990 zespół uczestniczył w 'Zadymie' na warszawskim Torwarze, w paŸdzierniku 1991 r. wystšpił w Poznaniu (co udokumentowała kaseta 'Proletaryat In Concert' wypełniona kompozycjami z dwóch poprzednich płyt). Miesišc póŸniej zadebiutował na katowickich Odjazdach, które odwiedzał jeszcze trzykrotnie. Do Jarocina w następnym roku pojechał już bez perkusisty Z. Marczyńskiego, którego wymienił Piotr "Zwierz" Pniak (ur. 31. 03. 1971 r.). Z nowym perkusistš grupa brała udział w trasach Wielkiej Orkiestry Œwištecznej Pomocy, w styczniu 1993 r. występujšc w poznańskim finale. W marcu 93 Proletaryat nagrał (z goœcinnym udziałem gitarzysty Kobranocki Adama "Burzy" Burzyńskiego) album Czarne szeregi. Płyta jest w zasadzie podporzšdkowana jednej idei. Teksty charakteryzowały się bezpoœrednioœciš wypowiedzi - krytykujšc instytucję Koœcioła ('Czarne szeregi', 'Co jest'), piętnujšc bezmyœlnoœć władz ('Wystarczy iskra'), czy też komentujšc wojennš sytuację w Jugosławii ('W imię nieważnych spraw'). Jest to płyta z potężnie brzmišcymi gitarami i wyjštkowo "potężnie" œpiewajšcym Oleyem.

Po wydaniu 'Czarnych szeregów' Proletaryat ruszył wraz z Vaderem w trasę wiodšcš po klubach największych miast Polski. Mimo swej odrębnoœci stylistycznej obie grupy spotykały się ze znakomitym przyjęciem. Tournee to zaowocowało albumem 'Live 93', wydanym na poczštku 1994 roku (przez firmę, której współwłaœcicielem był Kuba Płucisz z IRY). W dopełniajšcym ówczesny koncertowy program Proletaryatu 'No Woman No Cry' Boba Marleya zaœpiewali w chórkach Peter i Docent z Vadera.

W listopadzie 1994 ukazał się album 'IV'. Płyta przyniosła utwory powolniejsze i cięższe, przekraczajšce granice heavy metalu, nadal jednak posiadajšce wyraŸnie zarysowanš linię melodycznš. Największym powodzeniem z 'IV' cieszyła się pierwsza w dorobku Proletaryatu ballada 'Przemijanie'. Zwracał również uwagę rapowany utwór 'Na wznak'. Po wydaniu płyty grupa odbyła grudniowe tournee razem z zespołem Gdzie Cikwiaty. W paŸdzierniku 1995 r. do zespołu powrócił R. Szymański. I już z nowym-starym perkusistš, a także z gitarzystš Piotrem Zalewskim Proletaryat w pięcioosobowym składzie wzišł udział w Odjazdach oraz pojechał w trasę jako goœć Vadera (obok Sweet Noise i Testora).

Z poczštkiem 1996 roku R. Szymański i P. Pniak zamienili się miejscami, a ponadto odszedł P. Zalewski - w zwišzku z czym Proletaryat powrócił do rozmiaru kwartetu. Jesieniš tegoż roku ukazała się płyta 'Zuum - pod względem stylistycznym zbliżona do 'Czarnych szeregów', zaœ pod względem brzmieniowym do 'IV'. Pod koniec roku 1996 P. Pniaka zastšpił Robert "Mały" Hajduk.

W 1999 r. ukazał się album 'Made In U.S.A.', na którym zespół powrócił do punk rocka. W trakcie sesji nagraniowej z zespołem współpracował gitarzysta Ireneusz "Zuba" Zugaj (eks-Squaw). Zuba odszedł z zespołu w paŸdzierniku 2003 roku.

Dyskografię Proletaryatu uzupełnia składanka 'The Best Of...' wydana w 1997 r. z okazji dziesięciolecia grupy, zawierajšca wybór najsłynniejszych utworów, uzupełnionych dwoma odrzutami z sesji Zuum ('U mnie dobrze' i 'Nie w głowę').

W listopadzie 2003 roku, z okazji 15-lecia zespołu, ukazał się absolutny unikat - reedycja płyty 'Revolt'. Na CD znalazły się utwory nagrane 14 lat temu, a także nigdzie nie publikowany materiał nagrany w ostatnim czasie. 'CD REVOLT' wydany został własnym sumptem z ogromnš pomocš przyjaciół i życzliwych ludzi, bez których projekt ten nigdy by się nie udał.

Działalnoœć pozaproletaryacka członków kapeli:
Oley zaœpiewał na płycie Piersi i Przyjaciele "60/70" ("Widzę cię w zieleni pól", "Na moœcie w d'Avignon" i "Szanujmy wspomnienia"), a także wzišł udział w koncercie w Katowicach List Do R. Na 12 Głosów poœwięconym Ryszardowi Riedlowi, gdzie razem z Dżemem wykonał "Złotego pawia" i "Niewinnych", co udokumentował album "List do R. na 12 głosów". W 1998 r. utworzył ze znanymi z TSA Stefanem Machelem, Januszem Niekraszem i Markiem Kapłonem grupę Totem, która jednak nie doczekała się płyty. Oley z Kacprem wystšpili w teledysku Golden Life "24. 11. 94". Kacper w 1994 wydał kasetę 'Peter contra Kacper' dzielšc jš między siebie a Petera - na której przedstawił się jako wokalista. Natomiast Siemienowicz z Szymańskim założyli zespół Anioły, w 1999 przedstawiajšc album "Anioły". W marcu 2002 Oley nagrał piosenkę do filmu 'Tytus, Romek i A'Tomek' (muzyka i słowa - W. Waglewski). Oley œpiewał też w zespole Virgin Snatch .

Obecny skład PROLETARYAT'u: Oley - wocal, Kacper - bass, Wiciu - gitara, Mały - bębny.

źródło i fot.: proletaryat.com.pl oraz Łukasz  {dmMaps strt="1382865461" DO NOT EDIT/REMOVE, HIDDEN ON THE FRONTEND ;) }

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…