Koncert finałowy PRO MUSICA SACRA w Kościele św. Józefa w Świeradowie - Zdroju

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

19 października (sobota) o godz. 19:00 odbędzie się Koncert finałowy V edycji PRO MUSICA SACRA w Kościele św. Józefa w Świeradowie - Zdroju.
Wykonawcą finałowego recitalu będzie światowej sławy organista, człowiek niezwykle zasłużony dla polskiej kultury muzycznej, pedagog, który przez przeszło 40 lat swojej pracy na najważniejszych uczelniach muzycznych w Polsce wykształcił kilka pokoleń znakomitych organistów: profesor Andrzej Chorosiński.
W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie,Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Jest autorem licznych , autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy , m.in. utworów A.Vivaldiego, C. Saint Saensa, M.Rimskiego Korsakowa, M.Mussorgskiego, B.Smetany. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna, której jubileusz 40 – lecia obchodził w 2012 roku. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im./ K.Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A.Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W latach 1993 - 2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych . Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, „Gloria Artis”. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei.

 Jest honorowym obywatelem miast Frombork ,Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdr. przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. 

Wstęp wolny. Adres: Kościół św. Józefa ul. Orzeszkowej 6 59-850 Świeradów-Zdrój{dmMaps strt="1381224675" DO NOT EDIT/REMOVE, HIDDEN ON THE FRONTEND ;) }

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…