23 - 25 sierpnia - „Jakuby” w Zgorzelcu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

23 do 25 sierpnia - Święto Starego Miasta „Jakuby” już od wielu lat jest stałym punktem kulturalnego kalendarza nie tylko Zgorzelca, ale i Dolnego Śląska. I magnesem przyciągającym nad Nysę Łużycką tysiące turystów.

Kiedy w 1575 roku w Starym Zawidowie przychodził na świat, ani w 1624 roku, kiedy w Zgorzelcu go opuszczał, ani przez wszystkie lata, które mniej lub bardziej szczęśliwie przeżył na ziemskim padole, Jakub Boehme – górnołużycki filozof, mistyk i gnostyk - nie przypuszczał, nie przewidział w najśmielszej ze swoich wizji, że po kilku stuleciach od jego imienia weźmie swą nazwę największa i bez wątpienia jedna z najciekawszych imprez kulturalno-rozrywkowych w całej południowo-zachodniej Polsce.

W tym roku do wspólnej zabawy zapraszamy od 23 do 25 sierpnia. Nasz jarmark, tradycyjnie już rozpoczną włodarze Zgorzelca i Görlitz, którzy w piątek, późnym popołudniem spotkają się na moście Staromiejskim i dając sygnał do zabawy. Od tej pory, przez kolejne trzy dni trwania imprezy mieszkańców i turystów bawić będą grupy rekonstrukcji historycznych, których członkowie wcielą się w tym roku w postaci znane z wojen łużyckich oraz folkowe i nie tylko brzmienia w wykonaniu różnych grup muzycznych. Odwiedzający Przedmieście Nyskie mogą liczyć m.in. na spotkanie z halabardnikami, pokaz strzelania z XVII-wiecznych muszkietów, potyczki szermierskie na moście Staromiejskim i niezwykły pokaz żonglerki flagami.

Jakuby uatrakcyjnią także teatry uliczne. W tym roku wyjątkowo liczne, bo zaproszenie do Zgorzelca przyjęli uczestnicy projektu BuskerBus, w tym m.in.: Steve Stergiadis z Kanady, Diogo Alvares z Brazylii, grupa Mortademarte z Hiszpanii, Henrik Jespersen i Mikael Tosti z Danii i Meksyku, i wielu, wielu innych. W piątkowej w paradzie teatralnej pt. „Zmysły”, z udziałem Ust, Korali, Ręki żonglującej słoniem, Stepujących Gałek Ocznych i Wrzeszczących Uszu zaprezentuje się polski teatr A3. Czy z Wielkiego Nosa rzeczywiście można wyciągnąć zaskakujące… niespodzianki? Każdy może to sprawdzić sam. Tak, jak sam może już w sobotę przekonać się czy artyści hiszpańskiego teatru Rodafonio, szokujący publiczność niezwykłymi konstrukcjami służącymi im za rekwizyty, zamieniają sny w rzeczywistość.

Z pewnością warto to wszystko zobaczyć i usłyszeć. Zapraszamy!

źródło: mdk.zgorzelec.eu

{dmMaps strt="1376292318" DO NOT EDIT/REMOVE, HIDDEN ON THE FRONTEND ;) }

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…