"Święte Jezioro" miejscem kultu Serbów Łużyckich w gminie Osiecznica

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

altPoświętne jest stosunkową starą miejscowością, lecz o jej początkach nie znamy za wiele pewnych faktów. Na pewno było to miejsce gdzie osiedlili się drwale, węglarze oraz hutnicy. W XV wieku stała tu już kuźnica, a następnie w XVIII wieku rozwijał się tu przemysł metalurgiczny.

altWydawałoby się, że to niczym nieodznaczająca się mieścina, lecz to tylko złudne wrażenie. Nieopodal Poświętnej znajduje się "Święte Jezioro". Nazwa tego jeziora nie jest przypadkowa, ponieważ dawniej Serbowie łużyccy traktowali ten obiekt, jako miejsce kultu - oddawali mu boską cześć. Stąd też dawna nazwa miejscowości to Heiligensee, czyli właśnie Święte Jezioro.

altObecnie jezioro jest pięciokrotnie mniejsze niż dawniej. Zajmuje powierzchnię ok. 40 ha. Odznacza się niezwykle piękną przyrodą. Otaczają je moczary, bagna, i różne oczka wodne, a także łąki, torfowiska, i ciekawa roślinność. Jest to miejsce, które upodobają sobie wiele zwierząt podczas okresu lęgowego, np. żurawie. Można także zauważyć tu sceny polowań bielika, więc z pewnością musi być to niezwykle miejsce.

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…