Stół przy którym zasiadał sam Napoleon Bonaparte

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

altWiadome jest, że w maju 1813 roku, przez nasze tereny maszerował wielki cesarz Francuzów, Napoleon Bonaparte. Dziś po tym przemarszu pozostało wiele opowieści gdzie przebywał, gdzie jadał lub gdzie nocował. Niestety wiele z tych opowieści jest zwykłymi bajkami, wymyślonymi niegdyś, aby zwiększyć atrakcyjność miejsc bądź miejscowości.

altNieopodal wsi Wykroty w powiecie bolesławieckim, znaleźć można pewien obiekt związany z owym przemarszem cesarza. Jest to wykonany z piaskowca kamienny stół, zwany Stołem Napoleona. Wiąże się z nim opowieść, że w trakcie podróży Bonaparte zrobił przerwę na posiłek, stąd dla wygody swojego imperatora wykonano owy stół.

altKamienny mebel nie wydaje się być przenośny, jego konstrukcja to spięty klamrami blat, oparty na jednej nodze. Można mieć sporo wątpliwości czy aby na pewno zasiadał przy nim Napoleon, lecz pewne czynniki mogą na to wskazywać. Stół wyraźnie jest jednoosobowy, oraz postawiony jest w takim miejscu, aby osoba przy nim zasiadająca idealnie mogła doglądać całą okolicę.

zdjęcia: internet

 

Zobacz również

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…

Relacja z 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zawidowie

Dnia 15 stycznia od godziny 8:00 na ulicach miasta Zawidów pojawili się wolontariusze 25.…