200 mogił w Lesie Białogórskim

Oceń ten artykuł
(1 głos)

altWiele lat temu, w czasach wczesnego średniowiecza, tereny powiatu zgorzeleckiego, wzdłuż Nysy Łużyckiej zasiedlane były przez różne plemiona słowiańskie. Obecnie potwierdzają nam to grody i kurhany, oraz charakterystycznie uformowane tereny, na których dawniej żyli Słowianie.alt

Las Białogórski jest to miejsce, gdzie znajduje się cmentarzysko kurhanowe, które jest jednym z największych w Polsce. Znaleziono na nim około 200 mogił. Datowane jest na VII-XI wiek. Zakłada się, że albo chowano tutaj mieszkańców sąsiedniego grodu, albo kurhanowe cmentarzysko związane jest z osadą, która znajdowała się w odległości 1 km, na terenie współczesnej Wyręby.

altGdy na teren owej nekropoli natknęli się archeolodzy, wydobyte zostało wiele słowiańskich zabytków. W śród nich były fragmenty sztućców, paciorki, naczynia, ostrogi oraz średniowieczny topór, którego znawcy określili, jako "wielkomorawski".

Dlaczego właściwie znalazło się tutaj takie cmentarzysko? Związane to było ze Słowiańskim zwyczajem ciałopalenia. Był to zwyczaj związany z kultem słońca i ognia.

zdjęcia: internet

5.0 na 5 na podstawie 1 głos

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…