Słowiański gród w Niedowie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

altWiele lat temu, w czasach wczesnego średniowiecza, tereny powiatu zgorzeleckiego, wzdłuż Nysy Łużyckiej zasiedlane były przez różne plemiona słowiańskie. Obecnie potwierdzają nam to grody i kurhany, oraz charakterystycznie uformowane tereny, na których dawniej żyli Słowianie.

altŚlady grodziska z czasów wczesnego średniowiecza dostrzec można na obszarze Góry Słowiańskiej w Niedowie. Co niektórzy historycy, rzucają śmiałe spostrzeżenia, że mógł być to jeden z najważniejszych grodów plemienia Bieżuńczan. Składał się on z dwóch członów: pierwszy obejmował szczyt wzniesienia, zaś drugi-mniejszy przylegający do niego, był położony kilka metrów niżej. Gród okalał gruby na 3 metry wał, o konstrukcji rusztowej. Archeologowie podczas badań odnaleźli również ślady ciekawych budynków o różnych zastosowaniach.

altNajwiększymi skarbami odkrytymi w tym miejscu były przedmioty, dzięki którym można było dokładniej poznać mieszkańców grodu i ich kulturę. Znaleziono tu m.in. szydła, przęśliki, ceramikę, metalowe i kamienne przedmioty codziennego użytku, oraz trzy ostrogi, które świadczą o szerokich kontaktach mieszkańców grodu.

zdjęcia: internet

5.0 na 5 na podstawie 1 głos

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…