Sława Lubańskiego Piwa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

altPrzełom XV i XVI wieku to czasy gdy sława lubańskiego browarnictwa wychodziła poza granice Łużyc a sięgała aż do krajów ościennych.

alt

Z pewnością były to złote czasy dla lubańskiego piwa, ponieważ w 1500r. rozlewano je nawet we wrocławskiej Piwnicy Świdnickiej. Zapisy donoszą że w roku 1531 zapasy wynosiły aż 396 tys. litrów tego napoju. Możliwość warzenia piwa był przywilejem, i cieszyć się mogli nim tylko nieliczni.

alt

W 1520r. król Ludwik Jagiellończyk zatwierdził dawne prawo zakazujące sołtysom mieszkającym w obrębie mili handlowania piwem nie wyprodukowanym w Lubaniu. Uczynił tak bowiem nielegalne browary i okoliczne karczmy należące do sołtysów w których sprzedawano obce piwo, stwarzały zagrożenie dla uprzywilejowanych mieszkańców miasta mogących warzyć lubańskie piwo.

Niestety dziś już się nie produkuje Lubańskiego piwa. Wybuch II wojny światowej zakończył wieloletnią tradycja Lubańskiego browarnictwa. Po dawnym rzemiośle przypominają jedynie szklane butelki i porcelanowe korki po lokalnym piwie.

 

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…