Kopia grobu Chrystusa - Święty Grób w Görlitz

Oceń ten artykuł
(1 głos)

altŚwięty Grób w Görlitz to zespół trzech kaplic, stanowiących kopię grobu Chrystusa w Jerozolimie.
Jego historia wiąże się z osobą Georga Emericha "Króla ze Zgorzelca", syna bogatego kupca i wielokrotnego burmistrza Görlitz Urbana Emericha. Więcej o nim można przeczytać w naszym artykule Jerzy Emmerich- "Król ze Zgorzelca"alt

W 1464, liczący wówczas 42 lata i ciągle nieżonaty Georg Emerich nawiązał romans z Benigną Horschel, córką Mikołaja, kupca, radnego, dowódcy miejskich wojsk i przeciwnika politycznego swojego ojca. Benigna Horschel zaszła w ciążę, a Georg Emerich odmówił zawarcia z nią małżeństwa, czym wywołał wielki skandal. W tej sytuacji ojciec wysłał go na pielgrzymkę do Jerozolimy, licząc na załagodzenie napięć podczas jego nieobecności. Georg wyruszył w drogę w kwietniu 1465. Otrzymał od proboszcza pieniądze na zakup w Wenecji materiału na ornat do nowej kaplicy Świętego Krzyża, którą planowano wznieść na miejscu istniejącej drewnianej.

W Jerozolimie Georg otrzymał godność rycerza Świętego Grobu. Powrócił jesienią tego samego roku. W 1470 został po raz pierwszy radnym miejskim, a następnie był kilkakrotnie burmistrzem.

altW 1473 rada miejska zakupiła ogród w celu poszerzenia terenu budowy. Zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji wydał 1 października 1480 oficjał biskupa z Miśni. Prace budowlane trwały ponad 20 lat. Biskup poświęcił kaplicę Świętego Krzyża 28 maja 1504; oprócz niej powstały także Kaplica Namaszczenia i Kaplica Świętego Grobu. Dwie pierwsze budowle ufundowała rada miejska, trzecią – Georg Emerich. Po reformacji całe założenie stało się własnością rodziny Emerichów. Ostatnia wzmianka o przynależności zespołu kaplic do rodu Emerichów pochodzi z 1670.

5.0 na 5 na podstawie 1 głos

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…