Piękno Zamku Czocha

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

altPołożony na granitowej skale nad Kwisą zamek Czocha należy to nie tylko do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków, ale także jest to jeden z najbardziej obrośniętych w legendy zamków w Polsce.

Czochę otacza aura tajemniczości. Opowieści o ukrytych przejściach i skrytkach, a także o legendarnych skarbach Ernesta Gütschowa, oraz powojennej "aferze szabrowniczej", z pewnością w każdym wywołują dreszczyk emocji i wzbudzają zaciekawienie.alt

Najstarszy historyczny wpis o zamku z nad Kwisy pochodzi już z 3 maja 1329r. Związany jest ze sprzedażą przez Henryka I z Jawora okręgu zgorzeleckiego królowi Czech Janowi Luksemburskiemu. Dokument ten mówi że Okręg Kwisy z zamkami Czocha (dawniej "Caychow") oraz Świecie (dawniej "Sweta") pozostają przy piastowskim księciu.

Od lat kontrowersje budziło to kiedy powstał ten wspaniały zamek. Herman Knothe, uznawany za wybitnego znawce dziejów Łużyc uznał że budowla ma styl charakterystyczny dla XIV wieku, dlateo uważał, że zamek powstał z inicjatywy księcia Henryka tuż na początku jego panowania pomiędzy Nysą Łużycką a Kwisą czyli od 1319 do 1329 roku. Inaczej uważał Schönwälder, który był zdania że to czeskiemu królowi Wacławowi I powinno się przypisywać budowę zamku.

altUwagę zwraca także wielokrotnie zmieniana nazwa zamku na przestrzeni lat. Odnotowane były takie nazwy jak: Caychow, Zachow, Zachaw, Zaichow, Schochaw, Schochow, Zschochaw, Zocha, Schochae, Schocha, Schochau, Schochauburg, Zschoche, Tschocha, Tzschochau, Tzschocha, Czachów, Czajków oraz Sucha.

Zamek Czocha oraz jego okolice znalazły upodobanie w oczach filmowców. Już przed wojną Niemcy krecili tam film Wyspa (niem. "Die Insel"). Jako scenografia zamek posłużył wielu znanym polskim produkcjom, m.in. dla serialu "Wiedźmin". Jest to również miejsce do którego chętnie przybywają znane osobistości. Dowodem na to jest chociażby wizyta ówczesnego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.alt

Nie można pominąć również informacji że w XIX wieku, Czocha słynęła z browarnictwa, oraz miejscowość posiadała własną gorzelnię.

Zamek Czocha to niewątpliwie obiekt zainteresowań zarówno dla wielu historyków, znawców sztuki, jak i dla zwykłych ludzi chcących ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. Redakcja wregionie.pl z czystym sercem może stwierdzić że nikt nie pożałuje gdy zatrzyma się choć na chwilę, i zajrzy w głąb murów Czochy.

foto: www.zamekczocha.pl

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…