Lubań - Miasto obłożone ekskomuniką

Oceń ten artykuł
(1 głos)

altLubań jest to miasto położone na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą. Był najbardziej wysuniętym na wschód grodem należącym do działającego przez wiele stuleci Związku Sześciu Miast Łużyckich. Zbiegają się tu trzy jego odcinki: Dolnośląska Droga św. Jakuba, Via Regia oraz Via Cervimontana.

alt

W kartach historii tego miasta dostrzec można niechlubne czasy, gdy Lubań został odsunięty od kościoła. Od 1415 do 1418 roku nie można było usłyszeć kościelnych dzwonów, nie odprawiano tu nabożeństw a zarazem nie chrzczono dzieci ani nie błogosławiono małżeństw.

alt

Działo się tak ponieważ w 1415r. miasto zostało obłożone ekskomuniką przez biskupa miśnieńskiego. Powodem było skazanie na śmierć altarzysty bądź też kaznodzieję Jana Colbusa, który skradł pozłacaną monstrancję z kościoła św. Jerzego w Legnicy, co uznawane było za świętokradztwo. Z początku dokonywane były próby wyzwolenia się spod klątwy, lecz niestety kończyły się one niepowodzeniem. Dopiero styczeń 1418r. gdy na tronie papieskim zasiadł Marcin V był czasem gdy z miasta została zdjęta ekskomunika.{dmMaps strt="1401436136" DO NOT EDIT/REMOVE, HIDDEN ON THE FRONTEND ;) }

zdjęcia: internet

5.0 na 5 na podstawie 1 głos

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…