Jerzy Emmerich- "Król ze Zgorzelca"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

altDziś to nie do pomyślenia, ale Zgorzelec posiadał własnego króla. Aby to zrozumieć musieli byśmy się cofnąć do czasów największego szczytu potęgi jaki Zgorzelec osiągnął. Okres ten przypadł na II połowę XV i I połowę XVI wieku.

alt

 

 

 

Gdy szlak Via Regia, ciągnący się od Erfurtu, przez Zgorzelec, aż do Wrocławia był jednym z główniejszych szlaków w Europie, Zgorzelec stał się wielkim ośrodkiem miejskim. Pełnił on bowiem rolę pośrednika gospodarczego pomiędzy krajami niemieckimi, państwem polsko-litewskim, państwem moskiewskim i Węgrami. Wiązało się to ze wzbogacaniem się Zgorzelca. Był to złoty czas dla mieszkających w nim patrycjuszy, których zasoby pieniężne wyrastały w fortuny.

alt

Jednym z takich patrycjuszy był Jerzy Emmerich. Właściciel miasteczka Sulików, oraz wsi takich jak Lasów, Jerzmanki, Jędrzychowice, Żarska Wieś, Tylice i Wyręba. Był on także wielokrotnym burmistrzem miasta.

No dobrze, ale dlaczego był on królem? Przecież koronacji nie doświadczył. Stało się tak za sprawą Macieja Korwina, króla Węgier który nazwał właśnie Jerzego Emmericha "Królem ze Zgorzelca".

fot.: internet

 

Zobacz również

RELACJA Z FINAŁU DNI ZGORZELCA 2017 - II DZIEŃ (NIEDZIELA)

Niedziela 25 czerwca była ostatnim dniem tegorocznych Dni Zgorzelca 2017. Jak zwykle…

Relacja z Finału Dni Zgorzelca 2017 - I dzień (sobota)

Pierwszy dzień Finału Dni Zgorzelca 2017 już za nami, jeśli kogoś tam zabrakło, to ma…

Relacja z Międzynarodowego Dnia Inwalidy 2017 w Zgorzelcu

W dniach od 23 do 25 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się trzecie naukowe…